loader image

چهار فاکتور مهم که قبل از انجام سرمایه گذاری باید به آن توجه کنید

چهار فاکتور مهم که قبل از انجام سرمایه گذاری باید به آن توجه کنید

این روزها همه به دنبال یک شیوه مناسب برای انجام سرمایه گذاری هستند. اگر شما هم می‌خواهید از شیوه‌های مناسب برای سرمایه گذاری بهره ببرید بهتر است که همراه با ما تا پایان مقاله بیایید. در اینجا ما مهم‌ترین عوامل و فاکتورها پیش از انجام سرمایه گذاری را عنوان می‌کنیم:

سرمایه گذاری
  1. در ابتدا در نظر گیرید پول شما بهتر است کجا صرف شود؟

در صورتی که یک وام با سود بالایی دارید و به جای اینکه قسط وام را بدهید، آن را صرف سرمایه‌گذاری در جایی کنید که بازدهی آن کمتر از بهره وام است، باید بدانید که قدم اشتباهی برداشته‌اید.

برای مثال بابت یک وام هر سال 20% بهره می‌پردازید. آیا به نظر شما این صحیح است که اقساط وام را پرداخت نکنید و به جای آن پول را در جایی سرمایه‌گذاری کنید که سالیانه 15 درصد سود دارد؟

بنابراین باید دقت کنید که در کجا سرمایه گذاری می‌کنید. علاوه بر این به زمان سرمایه گذاری نیز توجه کنید. برای مثال در زمان رکود بازار هرگز خانه خود را نفروشید. در این شرایط بهتر است به دنبال خرید یک خانه (هرقدر کوچک) باشید.

  1. میزان نقد شوندگی سرمایه

نقد شوندگی به این معناست که سرمایه شما در چه زمانی و با چه سرعتی به پول نقد تبدیل می‌شود. در صورتی که این مسئله برای شما اهمیت دارد، باید در رابطه با نقد شوندگی تمامی روش‌های سرمایه گذاری اطلاعات کافی داشته باشید.

در اینجا به ترتیب میزان نقد شوندگی را بررسی می‌کنیم:

  • سپرده بانکی: در کمترین زمان می‌توانید پول نقد دریافت کنید.
  • ارز، طلا و سکه: اگر دلال ارز، صراف یا طلافروش خواهان خرید دارایی شما باشند، به‌سرعت نقد می‌شوند.
  • سهام و اوراق بهادار: در صورتی که امروز سهام را بفروشید، اغلب بعد دو روز کاری به حسابتان واریز می‌شود.
  • املاک: فروش املاک به قیمت مناسب گاهی تا ماه‌ها و در مواردی تا یکی دو سال طول‌ می‌کشد.

در صورتی که در رابطه با این نوع ترتیب مشکلی دارید می‌توانید در بخش نظرات آن را اعلام کنید.

  1. هدف از سرمایه گذاری

باید از همان ابتدا هدفتان را مشخص کنید. برخی تنها می‌خواهند یک سرمایه گذاری امن داشته باشند تا ارزش پولشان از بین نرود. بر این اساس پول خود را به ارز و طلا تبدیل می‌کنند. برخی هم خواهان افزایش درآمد خود هستند به همین خاطر به سراغ سرمایه گذاری‌هایی همچون بورس می‌روند.

به طور کلی پیش از انجام یک سرمایه گذاری حرفه‌ای باید میزان ریسک آن را بسنجید:

سرمایه گذاری کم ریسک:

در این شرایط احتمالاً به پول سرمایه گذاری نیاز دارید و نمی‌خواهید با یک اشتباه تمام پس انداز خود را از دست بدهید. سرمایه‌گذاری‌هایی مانند خرید اوراق مشارکت، خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک جزء این دسته از سرمایه گذاری ها هستند.

سرمایه‌گذاری با ریسک متوسط:

در صورتی که به پولتان در آینده نزدیک نیاز ندارید، می‌توانید این دسته از سرمایه گذاری‌ها را نیز امتحان کنید. سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بزرگ که پایداری بالایی دارند جزء سرمایه گذاری با ریسک متوسط هستند.

سرمایه‌گذاری پر ریسک:

اگر در این دسته از سرمایه گذاری‌ها موفق شوید، قطعاً به سود مناسبی دست پیدا می‌کنید. در این موقعیت باید در سهام شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که آینده خوبی دارند ولی ریسکشان بیشتر است.

توجه کنید در صورت انجام سرمایه گذاری پر ریسک حتماً با اشخاص حرفه‌ای در این زمینه مشورت کنید تا آسیبی به نقدینگی شما وارد نشود.

  1. میزان تحمل ریسک

سرمایه گذاری همیشه با مقداری ریسک همراه است و هرقدر میزان سودآوری سرمایه گذاری بیشتر باشد، شما ریسک بیشتری می‌کنید. پیش از انجام سرمایه گذاری، باید از روحیه خود شناخت کافی داشته باشید.

در صورتی که تحمل زیان ندارید و با هر نوسان بازار، قلب‌تان شروع به تند زدن می‌کند بهتر است که به دنبال سرمایه گذاری‌های امن همچون خرید خانه یا سپرده‌های بانکی باشید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مرتبط 

شرایط خرید ملک در ترکیه

شرایط خرید ملک در ترکیه

موقعیت استراتژیک کشور ترکیه و رشد اقتصادی روزافزون آن موجب شده تا اغلب ایرانیان به سرمایه‌گذاری در این کشور علاقه‌مند شوند. ازآنجایی‌که خرید ملک موجب

سود سرمایه گذاری در ترکیه

سود سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد و توسعه‌یافته است که تلاش بسیاری برای جذب سرمایه دارد. تلاش دولت ترکیه در راستای جذب سرمایه تاکنون

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه یک روش تضمینی برای دریافت اقامت دائم ترکیه و دریافت پاسپورت معتبر آن است. ازآنجایی‌که کارآفرینان نقش ویژه‌ای در گردش چرخ