loader image

نکات مهمی که باید در مورد سرمایه گذاری در ترکیه بدانید

سرمایه گذاری یکی از روش‌های مهاجرت به ترکیه است. کشور ترکیه در سال‌های اخیر رشد اقتصادی امیدوارکننده‌ای داشته و انتظار می‌رود به یکی از موفق ‌ترین اقتصاد های در حال رشد جهان تبدیل شود. یکی از دلایلی که سرمایه‌گذاران خارجی را جذب ترکیه کرده است این است که دولت ترکیه از سرمایه‌ گذاران خارجی استقبال می‌کند. همچنین زیربنای خوب اقتصادی و نیروی کار رقابتی، دو دلیل اصلی دیگر است که سرمایه ‌گذاران را به سرمایه گذاری در ترکیه ترغیب کرده است.

در چند سال گذشته مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور توجه بسیاری از ایرانیان را به خود جلب کرده است. رشد اقتصادی ترکیه در میان 20 اقتصاد برتر جهان شناخته می‌شود و تسهیلاتی که دولت این کشور برای جذب سرمایه‌ گذاران خارجی در نظر گرفته است سبب شده است که شاهد افزایش سرمایه گذاری در ترکیه باشیم.

بر اساس قانون شهروندی ترکیه به شماره 5901 ماده 12، سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق سرمایه گذاری در ترکیه اقدام به اخذ شهروندی ترکیه نمایند.

اما سؤال مهمی که وجود دارد این است که سرمایه گذاری در ترکیه چگونه است؟ در ادامه انواع سرمایه گذاری در ترکیه را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: سرمایه گذاری در ترکیه | یک سرمایه گذاری امن و حرفه ای

 

 

1- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق راه‌اندازی کسب‌وکار

برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق راه‌اندازی کسب‌وکار لازم است سرمایه اولیه‌ای حدود 500 هزار دلار آمریکا یا معادل آن به واحدهای ارزی دیگر مانند یورو، پوند، لیر و …در اختیار داشته باشید. این آورده مالی برای راه‌اندازی کسب‌وکار باید توسط وزارت صنعت و فناوری ترکیه تائید شود.

 

 

2- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک و یا اموال غیرمنقول به سرمایه‌ای حدود 250 هزار دلار امریکا و یا معادل آن به واحدهای ارزی دیگر نیاز دارد. پس از خرید ملک موردنظر لازم است که آن را در سازمان ثبت‌اسناد و املاک ترکیه به ثبت برسانید. با توجه به قوانین ترکیه شما اجازه انتقال سند ملک خریداری‌شده و یا فروش اموال غیرمنقولی که در ترکیه خریداری کرده‌اید را به مدت سه سال نخواهید داشت.

 

 

3- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ایجاد اشتغال

برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ایجاد اشتغال شما می‌بایست سرمایه‌ای در اختیار داشته باشید که با آن بتوانید حداقل برای 50 نفر از شهروندان ترکیه ایجاد اشتغال کنید و این اشتغال‌زایی باید از جانب وزارت خانواده، کار و امور اجتماعی ترکیه تائید شود.

 

4- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده‌گذاری در بانک

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده‌گذاری در بانک‌های دولتی یا خصوصی ترکیه با در اختیار داشتن حداقل 500 هزار دلار آمریکا یا معادل آن به ارزهای دیگر، امکان‌پذیر است. این نوع سرمایه گذاری باید به تائید شورای عالی نظارت بر بانک‌های ترکیه برسد. لازم به ذکر است زمانی که سپرده‌گذاری و تائید آن انجام گرفت، شما به مدت سه سال نمی‌توانید وجه سپرده خود را از بانک خارج نمایید.

همچنین بخوانید:معرفی روش‌های اخذ اقامت ترکیه

 

 

5- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق مشتقه

برای این نوع سرمایه گذاری لازم است برای خرید حداقل یکی از اوراق مشتقه به ارزش 500 هزار دلار آمریکا اقدام نمایید. بر اساس قوانین ترکیه، خرید اوراق قرضه دولتی باید توسط وزارت دارایی و خزانه‌داری ترکیه تائید شود و شما به مدت سه سال اجازه فروش و واگذاری این اوراق را نخواهید داشت.

 

6- سرمایه گذاری در ترکیه از طریق مشارکت در کارآفرینی

برای سرمایه گذاری به این روش شما باید سپرده بانکی به مبلغ 500 هزار دلار آمریکا یا بیشتر را به صندوق سرمایه گذاری مشارکت در کارآفرینی واگذار کرده و تأییدیه لازم را از شورای نظارت بر بازار سرمایه ترکیه دریافت کنید. بهتر است بدانید شما به مدت سه سال نمی‌توانید در مبلغ سپرده‌شده دخل و تصرف نمایید.

 

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

در سال‌های اخیر شرایط بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاران خارجی در جهت سرمایه گذاری در ترکیه ایجادشده است که مهم‌ترین آن‌ها معافیت‌های مالیاتی و اعطای تسهیلات ویژه شهروندی است. در ادامه برخی از این تسهیلات و ویژگی‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

  • اگر شما بتوانید از طریق سرمایه گذاری اقدام به اخذ پاسپورت ترکیه نمایید، می‌توانید از مزایای تجاری آن استفاده کنید. به عنوان مثال یک شهروند ترک می‌تواند بدون هیچ‌گونه محدودیتی در بازارهای جهانی به تجارت بپردازد. این در حالی است که بعد از خروج آمریکا از برجام، بسیاری از شهروندان ایرانی که به تجارت مشغول بودند، در انتقال و جابجایی پول و ارز با مشکلات زیادی روبرو شدند؛ بنابراین با اخذ اقامت و شهروندی ترکیه می‌توانید مبادلات تجاری و مالی خود را به‌راحتی و به صورت جهانی انجام دهید.
  • سرمایه گذاری در ترکیه و به دنبال آن اخذ اقامت ترکیه، شما را به عنوان شهروند ترکیه مطرح می‌کند. شهروند ترکیه بودن به این معناست که شما می‌توانید از تمامی حقوق و مزایای مربوط به شهروندان ترکیه، ازجمله دریافت تسهیلات ویژه، وام‌های بانکی با نرخ بهره مناسب، افتتاح حساب‌های شخصی و… بهره‌مند شوید.

 

  • شهروندان و دارندگان پاسپورت ترکیه از حمایت‌های تجاری نسبتاً خوبی برخوردارند. به عنوان مثال با اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری، شما به عنوان یک سرمایه‌گذار در ترکیه می‌توانید اقدام به افتتاح حساب‌های بین‌المللی نمایید.

همچنین بخوانید: نکات مهم در رابطه با خرید ملک در ترکیه

 

  • با اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری افراد می‌توانند در عرصه‌های تخصصی بین‌المللی فعالیت کنند؛ مثلاً با اخذ اقامت و شهروندی از طریق سرمایه گذاری در ترکیه می‌توانید حساب اعتبارات اسنادی (LC) و یا سوئیفت باز کنید و از این طریق، ترنسفر پول بین‌المللی در حساب خود دریافت کنید.

 

  • با سرمایه گذاری و اخذ شهروندی ترکیه امکان دریافت ویزای شنگن برای ایرانیان به‌راحتی میسر است. شما با داشتن پاسپورت ترکیه می‌توانید به 148 کشور جهان، بدون دریافت ویزا سفر کنید.

 

  • با اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری، افراد می‌توانند به‌راحتی ویزای 10 ساله ایالات‌متحده آمریکا را دریافت کنند.

 

  • اگر شما موفق شوید اقامت ترکیه را دریافت کنید می‌توانید به عنوان یک شهروند ترک در شغل‌های دولتی ترکیه مشغول به کار شوید.

 

  • با اخذ شهروندی ترکیه شما از پوشش‌های ویژه بیمه عمومی بهره‌مند خواهید شد.

همچنین بخوانید: راهنمای ثبت شرکت در ترکیه | معرفی تمامی شیوه های ثبت شرکت در ترکیه

 

 

امنیت سرمایه گذاری در ترکیه چگونه است؟

ترکیه را می‌توان جز کشورهایی حساب کرد که بیشترین جذب سرمایه‌گذاران خارجی را به خود اختصاص داده است. سرمایه‌گذاران ایرانی که در کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج ‌فارس، بخصوص امارات متحده عربی، سرمایه گذاری کرده بودند به دلیل خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های سنگین، با مشکلات عدیده‌ای مانند بسته شدن حساب‌ های بانکی و توقیف اموال روبرو شدند.

این در حالی است که طی 100 سال گذشته در رابطه با اتباع خارجی در کشور ترکیه نه حساب بانکی بلوکه شده و نه اموال کسی توقیف گردیده است و ایرانی‌های زیادی توانسته‌اند بدون اینکه مشکلی داشته باشند در ترکیه به فعالیت ‌های تجاری بپردازند. طی سال‌های اخیر نیز هیچ‌گونه گزارشی مبنی بر بلوکه کردن اموال ایرانیان و بستن حساب‌های سرمایه‌گذاران ایرانی در ترکیه گزارش نشده است؛ بنابراین، ازآنجایی‌که در کشور ترکیه قوانین حقوقی و ساختارهای قضایی و دموکراتیک بسیار قوی و منظمی وجود دارد، سرمایه گذاری در ترکیه از امنیت لازم برخوردار است.

 

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مرتبط 

شرایط خرید ملک در ترکیه

شرایط خرید ملک در ترکیه

موقعیت استراتژیک کشور ترکیه و رشد اقتصادی روزافزون آن موجب شده تا اغلب ایرانیان به سرمایه‌گذاری در این کشور علاقه‌مند شوند. ازآنجایی‌که خرید ملک موجب

سود سرمایه گذاری در ترکیه

سود سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد و توسعه‌یافته است که تلاش بسیاری برای جذب سرمایه دارد. تلاش دولت ترکیه در راستای جذب سرمایه تاکنون

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه یک روش تضمینی برای دریافت اقامت دائم ترکیه و دریافت پاسپورت معتبر آن است. ازآنجایی‌که کارآفرینان نقش ویژه‌ای در گردش چرخ