loader image

معرفی روش‌های اخذ اقامت ترکیه

معرفی روش‌های اخذ اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه در سال‌های اخیر توجه بسیاری از ایرانیان را به خود جلب کرده است. متأسفانه تلاطم‌های سیاسی و اقتصادی سبب شده است که مهاجرت به ترکیه از سمت اقشار مختلف در جامعه افزایش چشمگیری پیدا کند. اگر در سال‌های قبل تنها متخصصان و افراد تحصیل‌کرده عزم سفر می‌کردند، اینک از هر شغل و جایگاهی، می‌توانیم شاهد افرادی باشیم که تصمیم قاطع برای مهاجرت گرفته‌اند. در این میان افراد زیادی هستند که توانایی مالی و شرایط مهاجرت به اروپا را ندارند و به دنبال کشوری نزدیک‌تر و ارزان‌تر هستند.

در سال‌های گذشته بسیاری از افراد کشور گرجستان را برای مهاجرت انتخاب می‌کردند که عموماً به دلایل تحریم‌های آمریکا و مشکلات به وجود آمده، مجبور به ترک این کشور شدند. در این میان تقاضا برای اقامت در ترکیه افزایش یافته است. این استقبال چشمگیر از اقامت در ترکیه می‌تواند به دلیل شرایط نسبتاً راحت این کشور نیز باشد. سیاستمداران ترکیه شرایط مناسبی را برای اتباع خارجی که قصد اخذ اقامت و شهروندی ترکیه را دارند فراهم نموده‌اند. برای اخذ اقامت در ترکیه روش‌های متعددی وجود دارد که بر طبق ماده 46 شماره 6458 قانون اتباع خارجی ترکیه و حمایت بین‌المللی به تصویب رسیده است و مفاد آن کاملاً مشخص است.

سرمایه گذاری در ترکیه

انواع روش‌های اخذ اقامت ترکیه

1- اقامت از طریق اجاره ملک

2- اقامت از طریق تخصص و کار

3- اقامت از طریق ازدواج

4- اقامت از طریق ثبت شرکت

5-اقامت از طریق خرید ملک

اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک (اقامت توریستی)

در این روش شما می‌توانید با اجاره یک ملک در ترکیه، برای اقامت 6 ماهه تا دوساله درخواست بدهید؛ اما بهتر است بدانید که ابتدا اداره مهاجرت ترکیه باید درخواست شما را تائید کرده و در مورد مدت‌زمان اقامت شما تصمیم بگیرد. فراموش نکنید که اخذ اقامت از این روش به صورت یک مجوز توریستی است و شما اجازه کار، دادوستد و ادامه تحصیل نخواهید داشت.

توجه داشته باشید که احتمال رد شدن (ریجکت) درخواست شما بسیار زیاد است. حتی اگر بار اول با درخواست شما موافقت شود و در ترکیه برای تمدید اقامت درخواست بدهید، در صورت رد شدن درخواستتان، در طی 10 روز باید کشور ترکیه را ترک کنید و تا 6 ماه بعد نیز نمی‌توانید برای اقامت توریستی درخواست بدهید. برای زندگی، کار و تحصیل در ترکیه این روش قطعاً روش مناسبی نیست.

اخذ اقامت ترکیه از طریق تخصص و کار

شما می‌توانید با توجه به مهارت‌ها و تخصصی که دارید، به شرکت‌ها مرتبط در ترکیه درخواست همکاری بدهید. شرکت‌های ثبت‌شده در ترکیه می‌توانند برای جذب شما به عنوان نیروی متخصص، به وزارت کار و رفاه ترکیه درخواست بدهند. در صورت تائید این وزارتخانه و دریافت مجوز کار، به شما اقامت یک‌ساله اعطا خواهد شد. پس از 5 سال اقامت در ترکیه و کار بی‌وقفه در شرکت موردنظر، می‌توانید اقامت دائم این کشور دریافت کنید.

در نظر داشته باشید که اقدام به اخذ اقامت ترکیه از طریق تخصص و کار، به هیچ‌وجه ساده نیست و ریسک رد شدن درخواست شما بسیار بالا است؛ زیرا از نظر وزارت کار و رفاه ترکیه، شهروندان این کشور به اتباع خارجی ارجحیت دارند و در صورتی که شهروندی تخصص و مهارت موردنیاز برای شغل موردنظر را داشته باشد، به شما مجوز کار داده نخواهد شد.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

شما می‌توانید از طریق ازدواج با یکی از شهروندان ترکیه، اقامت موقت بگیرید و پس از 3 سال اقامت در این کشور، برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایید. بهتر است تا می‌توانید مدارکی برای اثبات ادعای خود، مبنی بر صوری نبودن ازدواج ارائه کنید.

لازم به ذکر است که مدت‌زمان بررسی و رسیدگی به درخواست‌های اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج زیاد است و نتیجه درخواست شما بین 3 تا 5 سال پس از ثبت درخواست مشخص می‌شود.

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت

تبت شرکت به‌تنهایی برای اخذ اقامت ترکیه کافی نیست. برای شروع باید طرح کسب‌وکار و برنامه‌ریزی اقتصادی خود را به سفارت ترکیه ببرید تا بررسی شود. در صورت تائید سفارت، طرح شما برای بررسی‌های بیشتر به وزارت کار ترکیه ارسال می‌گردد تا مجوز کار برای شما صادر شود. در حقیقت با ثبت شرکت شما می‌توانید برای مجوز کار درخواست بدهید و اقامت موقت ترکیه را دریافت کنید. پس از 5 سال اقامت در ترکیه و فعالیت بی‌وقفه شرکت، می‌توانید اقامت دائم خود را دریافت کنید. نکته‌ای که باید بدانید این است که شرکت شما باید حداقل یک حسابدار رسمی ترک داشته باشد.

ثبت و اداره شرکت در ترکیه نیازمند اطلاعات کافی از قوانین کسب‌وکار در این کشور است. عدم آگاهی و نادیده گرفتن قوانین ممکن است هزینه‌های جبران‌ناپذیری را به شما و خانواده عزیزتان تحمیل کند. به‌طوری که ممکن است قبل از دریافت اقامت دائم ترکیه، مجبور به ترک خاک این کشور شوید. پس توجه داشته باشید که قبل از اقدام به ثبت شرکت در ترکیه از کلیه قوانین مطلع شوید.

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

در حال حاضر اخذ اقامت از طریق خرید ملک بهترین روش مهاجرت به ترکیه است. در این روش، شما علاوه بر اینکه اقامت این کشور را بدون هیچ دردسری دریافت می‌کنید، یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه انجام داده‌اید و روزبه‌روز بر ارزش ملک شما افزوده خواهد شد. برای خرید ملک در ترکیه باید نکاتی را درنظر بگیرید که این نکات عبارت‌اند از.:

  • ملک موردنظر شما باید تحت مالکیت شهروند ترکیه باشد؛
  • ارزش ملک موردنظر شما باید حداقل 250 هزار دلار باشد؛
  • قبل از تحویل سند، کارشناس رسمی دولت ملک شما را قیمت‌گذاری کند.
  • شما باید یک حساب بانکی در ترکیه داشته باشید تا بتوانید از طریق صرافی‌ها، وجه موردنیاز برای خرید ملک را به آن حساب منتقل کنید؛

 

پس از انتقال سند و گذاشتن رهن سه‌ساله، مدارک شما به آنکارا ارسال می‌گردد تا کارت اقامت شما و بستگان درجه‌یک یعنی همسر و فرزندان زیر 18 سالتان صادر شود.

شاید مراحل خرید ملک در ترکیه ساده به نظر برسند اما بهتر است بدانید متأسفانه در سال‌های اخیر برخی از متقاضیان بدون کمک گرفتن از کارشناسان و متخصصان مهاجرت، اقدام به خرید ملک و خانه در ترکیه کرده‌اند و نه تنها موفق به اخذ اقامت ترکیه نشده‌اند بلکه ضررهای مالی زیادی نیز به آن‌ها تحمیل شده است.

توجه داشته باشید که فرایندهایی چون ارزش‌گذاری ملک، تنظیم و ارائه صحیح مدارک به نهادهای مربوطه و … نقش بسزایی درنتیجه و به ثمر رسیدن درخواست شما برای اخذ اقامت ترکیه دارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مرتبط 

شرایط خرید ملک در ترکیه

شرایط خرید ملک در ترکیه

موقعیت استراتژیک کشور ترکیه و رشد اقتصادی روزافزون آن موجب شده تا اغلب ایرانیان به سرمایه‌گذاری در این کشور علاقه‌مند شوند. ازآنجایی‌که خرید ملک موجب

سود سرمایه گذاری در ترکیه

سود سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد و توسعه‌یافته است که تلاش بسیاری برای جذب سرمایه دارد. تلاش دولت ترکیه در راستای جذب سرمایه تاکنون

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه یک روش تضمینی برای دریافت اقامت دائم ترکیه و دریافت پاسپورت معتبر آن است. ازآنجایی‌که کارآفرینان نقش ویژه‌ای در گردش چرخ