loader image

راهنمای ثبت شرکت در ترکیه | معرفی تمامی شیوه های ثبت شرکت در ترکیه

مهاجرت برای برخی افراد آخرین گزینه برای تجربه یک زندگی راحت است و برای عده‌ای دیگر دریچه‌ای جدید به دنیای متفاوت و پیشرفته می‌باشد. تبت شرکت در ترکیه برای افرادی که می‌خواهند نبض تجارت بازارهای جهانی را در دست بگیرند و روزبه‌روز پیشرفت بیشتری را در کسب‌وکارشان داشته باشند، یک گزینه مناسب محسوب می‌شود.

 

شاید بعضی افراد به این موضوع اشاره کنند که تفاوتی ندارد شما در کجا ساکن هستید، همین‌که اصول تجارت را بدانید می‌توانید درآمد خود را روزبه‌روز افزایش دهید؛ زیرا کسب‌وکارهای موفق همیشه مشتریان خود را دارند و هرروز تعداد این مشتری‌ها بیشتر می‌شود.

 

واقعیت این است که تنها دانستن اصول تجارت نمی‌تواند راهنمای شما برای بهره‌مندی از یک کسب‌وکار موفق باشد و عوامل محیطی نیز روی این موضوع تأثیرگذار هستند. ازجمله این عوامل می‌توان به تحریم‌های سخت‌گیرانه وضع‌شده برای ایران اشاره کرد که به تجار ایرانی اجازه نمی‌دهد وارد بازارهای تجارت جهانی شده و کسب‌وکار خود را توسعه دهند.

به همین دلیل گزینه سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در ترکیه نسبت به سال‌های پیش با استقبال بیشتری مواجه شده است. افرادی که قصد دارند در یک کشور آرام و زیبا زندگی کنند و به‌طور آزادانه با شرکای اروپایی وارد مذاکره و تجارت شوند، ثبت شرکت در ترکیه را مدنظر قرار می‌دهند.

همچنین بخوانید: سرمایه گذاری در ترکیه | یک سرمایه گذاری امن و حرفه ای

 

ثبت شرکت در ترکیه

 

 

برای هرگونه فعالیت تجاری و اقتصادی نظیر افتتاح رستوران، کافه، سالن زیبایی و… در ترکیه، ابتدا باید ثبت شرکت کنید. بر اساس قوانین ترکیه همه اتباع خارجی برای راه‌اندازی هر نوع کسب‌وکار در ترکیه ابتدا باید اقدام به ثبت شرکت کنند. با ثبت شرکت در ترکیه می‌توانید برای خود اجازه کار دریافت کنید و بعد اخذ اجازه کار، شما می‌توانید بدون محدودیت به ترکیه ورود و خروج داشته باشید، خود را بیمه کنید و بعد از پنج سال اقامت دائم ترکیه را داشته باشید.

 

برای ثبت شرکت در این کشور اوراسیایی شگفت‌انگیز، می‌بایست در مورد نکات مهمی ازجمله مناطق مهم ترکیه برای تجارت و سرمایه‌گذاری و انواع شرکت‌های قابل ثبت در ترکیه اطلاعات کافی داشته باشید.

 

 

آیا ترکیه محل مناسبی برای ثبت شرکت است؟

نظر اکثر کارشناسان اقتصادی و مهاجرتی در پاسخ به این سؤال این است که: بله. صد در صد ترکیه کشور مناسبی برای ثبت شرکت است. با توجه به تغییراتی که دولت ترکیه در سال 2020 در قوانین مربوط به جذب سرمایه و سرمایه‌گذاران خارجی انجام داد، ثبت شرکت در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار آسان‌تر است. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار خارجی می‌توانید یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) را در کشور ترکیه با یک سهامدار و یک مدیر شرکت و حداقل سرمایه 3300 یورو ثبت و راه‌اندازی کنید. پس از ثبت شرکت، در همان هفته اول، فعالیت شما قانونی می‌شود و شما می‌توانید تأییدیه شروع بیزینس خود را از دولت دریافت کنید.

 

جالب است بدانید که اگر شما در منطقه آزاد ترکیه این ثبت شرکت را انجام دهید، دیگر نیازی به پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده (VAT) نیست. پس نتیجه می‌گیریم که ترکیه دارای محیط تجاری مناسبی است. این کشور به دلیل قرار گرفتن در مرکز دو قاره آسیا و اروپا موقعیت استراتژیکی داشته و به عنوان یک مرکز تجاری مهم برای تجار و سرمایه‌گذاران بین‌المللی شناخته می‌شود. در ادامه انواع شرکت‌هایی که می‌توانید در کشور ترکیه ثبت کنید معرفی شده است تا بتوانید با آگاهی بیشتری در این راه قدم بگذارید.

همچنین بخوانید:نکات مهم در رابطه با خرید ملک در ترکیه

 

 

انواع ثبت شرکت در ترکیه

1- ثبت شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

2-ثبت شرکت سهامی (خاص و عام)

3-ثبت شرکت تضامنی

4- مؤسسات مالی مانند صرافی و…

5- ثبت شرکت مختلط

 

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

تأسیس و راه‌اندازی این نوع شرکت‌ها نیازمند حداقل 5 شخص حقیقی یا حقوقی می‌باشد. همه شرکا در قبال تمامی دیون و قرض‌های شرکت به اندازه سهم و درصد مشخص این سهام مسئول هستند. در شرکت‌هایی با مسئولیت محدود، سرمایه نقدی و غیر نقدی باید به قسمت‌های مساوی و مشخص تقسیم شده باشد تا بتوان به‌راحتی آن‌ها را مورد بررسی قرار داد.

لازم نیست که هریک از شرکا تنها یک سهم مشخص و مساوی با یکدیگر داشته باشند بلکه هر یک از آن‌ها می‌توانند با توجه به سرمایه اولیه، به هر مقداری که بخواهد سهم داشته باشد. بر اساس قوانین تجارت ترکیه، در تمام جلسات و مجمع عمومی سالانه شرکت، می‌بایست یک کارشناس به نمایندگی از وزارت بازرگانی ترکیه حضور داشته باشد.

 

 

ثبت شرکت سهامی و تضامنی در ترکیه

شرکت‌های سهامی معمولاً به دو گروه تقسیم می‌شوند:

1- شرکت سهامی خاص: شرکت‌های که تعداد سهامداران آن مشخصاً زیر 250 نفر حقیقی یا حقوقی هستند را شرکت سهامی خاص می‌نامند.

2- شرکت سهامی عام: شرکت‌هایی که تعداد سهامداران آن معمولاً بیش از 250 نفر حقیقی یا حقوقی باشند را شرک سهامی عام می‌نامند.

شرکت‌های تضامنی، شرکت‌هایی هستند که تحت اسم بخصوصی بین دو یا چند شخص حقیقی با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شوند. اگر دارایی شرکت برای پرداخت قروض شرکت کافی نباشد هر یک از شرکا، مسئول پرداخت تمام قروض می‌باشند.

 

 

ثبت شرکت مختلط و مؤسسات مالی در ترکیه

این نوع شرکت‌ها از یک یا چند نفر شریک تشکیل‌شده‌اند که هر یک از شرکا ضامن تمام دیون و دارایی شرکت بوده و مشخصاً دارای سهم‌الشراکه می‌باشند. قانون در مورد این شرکت‌ها این‌گونه می‌گوید که اشخاص حقوقی به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانند جز شرکا ضامن شرکت باشند.

ثبت شرکت در ترکیه به صورت مؤسسات مالی در قالب یک صرافی امکان‌پذیر است و ثبت این‌گونه مؤسسات معمولاً مستلزم اخذ مجوز از نهادهای مربوطه است و در حال حاضر در کشور ترکیه، این سازمان‌ها مجوز صادر نمی‌کنند.

 

مراحل مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت در ترکیه به این صورت است:

 • مشخص کردن محل و آدرس شرکت و تنظیم اجاره‌نامه
 • تنظیم و تکمیل اساسنامه ن فرم‌های مخصوص ثبت شرکت در ترکیه
 • مراجعه حضوری به اداره دارایی در ترکیه و اخذ شماره مالیاتی شرکت
 • تائید اساس‌نامه و اظهارنامه در سازمان‌های دولتی مربوطه
 • مراجعه به اتاق بازرگانی ترکیه برای ثبت شخصیت حقوقی یا شرکت
 • چاپ در روزنامه رسمی
 • تائید نمونه امضا و وکالت‌نامه‌ها
 • بازدید محل شرکت و تائید آدرس شرکت از سوی بازرسان اداره دارایی
 • صدور و تائید کارت بازرگانی
 • تصدیق در دفاتر حسابداری و حسابرسی
 • افتتاح حساب بانکی شرکت به نام شخص حقوقی با اختیارات محدود
 • معرفی حسابدار یا گروه حسابدار

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مرتبط 

شرایط خرید ملک در ترکیه

شرایط خرید ملک در ترکیه

موقعیت استراتژیک کشور ترکیه و رشد اقتصادی روزافزون آن موجب شده تا اغلب ایرانیان به سرمایه‌گذاری در این کشور علاقه‌مند شوند. ازآنجایی‌که خرید ملک موجب

سود سرمایه گذاری در ترکیه

سود سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد و توسعه‌یافته است که تلاش بسیاری برای جذب سرمایه دارد. تلاش دولت ترکیه در راستای جذب سرمایه تاکنون

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه یک روش تضمینی برای دریافت اقامت دائم ترکیه و دریافت پاسپورت معتبر آن است. ازآنجایی‌که کارآفرینان نقش ویژه‌ای در گردش چرخ