loader image

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه در مقایسه با کشور ایران تفاوت‌های بسیاری دارد. ثبت و راه‌اندازی یک شرکت تجاری در این کشور، مسئولیت‌ها قانونی بیشتری برای شما ایجاد می‌کند. ضمن اینکه انحلال شرکت نیز کار سختی و زمان‌بری خواهد بود. ازآنجایی‌که سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی ریسک آمیز است، بهتر است با تمامی شرایط ثبت شرکت آشنا شوید و سپس از آن به‌عنوان یک روش برای اخذ اقامت و تابعیت ترکیه استفاده کنید.

هزینه ثبت شرکت در ترکیه

برای ثبت شرکت در کشور دوست و همسایه ترکیه، لازم است طی مراحلی، سند دفتر و سایر مدارک مربوطه را ارائه دهید تا درنهایت با تأیید بازرس اداره مالیاتی، کد بازرگانی و تجاری خود را دریافت کنید. در طول مراحل ثبت، رعایت برخی قوانین ضروری است. برای مثال هرچند دست شما برای اجاره یک دفتر خانگی و یا تجاری باز است، اما استخدام حسابدار از میان شهروندان ترک، ازجمله قوانینی ست که در زمان ثبت شرکت در ترکیه، می‌بایست به آن متعهد شوید.

هزینه‌های ثبت شرکت در کشور ترکیه شامل موارد زیر خواهد شد.

 • داشتن سرمایه اولیه (حدود ده هزار لیر، معادل 2 هزار و 600 دلار)
 • هزینه استخدام حسابدار که عموماً بالای 120 دلار در هرماه است.
 • دستمزد کارکنان شرکت
 • هزینه‌های مربوط به خرید و یا اجاره دفتر (اجاره دفاتر خانگی هزینه کمتری نسبت به دفاتر تجاری و اداری دارد)
 • هزینه‌های مربوط به ثبت شرکت در ترکیه و تهیه اسناد
 • هزینه‌های جاری شرکت همچون قبوض آب، برق، تلفن و اینترنت
 • مالیات مربوط بر اجاره محل کار که عموماً 23 درصد تعریف‌شده است.
 • هزینه‌های مربوط به دفاتر رسمی حدود 400 دلار برای هرسال
 • مالیات بر درآمد معادل 22 درصد از سود خالص شرکت

 

هزینه ثبت شرکت در ترکیه

انواع شرکت‌های قابل ثبت در ترکیه

دریافت اقامت دائم و تابعیت ترکیه از طریق ثبت شرکت، یک روش بسیار هوشمندانه است که می‌تواند علاوه بر بالا بردن شانس دریافت پاسپورت، یک سرمایه‌گذاری منطقی و سودآور تلقی شود. دولت ترکیه دست شمارا برای انتخاب نوع شرکت و نوع شراکت با سایر افراد باز گذاشته است. همه‌چیز به شرایط شما بستگی دارد. به‌راحتی می‌توانید گزینه مدنظر خود را در میان اقسام مختلف شرکت‌های قابل ثبت بیابید و اقدام به ثبت شرکت در ترکیه کنید.

 • شرکت با مسئولیت محدود

بیش از 82 درصد از شرکت‌های ثبتی در کشور ترکیه از نوع مسئولیت محدود و در اصطلاح limited هستند. چراکه فرآیند ثبت این نوع شرکت‌ها، آسان و بدون دردسر بوده و با یک سهامدار قابل تأسیس است. بااین‌حال امکان افزایش سهامداران تا 50 نفر نیز فراهم‌شده است. برای تأسیس شرکت لیمیتد نیاز به 10 هزار لیر سرمایه خواهید داشت.

بااین‌حال لازم نیست این میزان سرمایه را در مراحل ابتدایی کار وارد حساب شرکت کنید. تا 24 ماه پس از ثبت شرکت در ترکیه فرصت داریت تا این مبلغ را به‌عنوان سرمایه اصلی به‌حساب شرکت واریز کنید. درصورتی‌که تعداد سهامداران بیش از یک نفر باشد، هر فرد به‌اندازه میزان سرمایه ورودی نسبت به بدهی شرکت مسئول خواهد بود.

 • شرکت‌های سهامی

برای افرادی که اهداف بزرگ اقتصادی دارند، ثبت شرکت در ترکیه از نوع سهامی خواهد بود. این دسته از شرکت‌ها 13 درصد از شرکت‌های ثبت‌شده در کشور ترکیه را تشکیل می‌دهند. برای سهامداران شرکت‌های سهامی، تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته‌شده است. برای مثال شما می‌توانید سهام شرکت خود را به مردم عرضه کرده و وارد بورس ترکیه شوید.

شرکت‌های سهامی بر دو نوع سهام خاص و عام استوار هستند. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت سهامی 50 هزار لیر است. در شرکت سهامی خاص افزایش سهامداران تا 250 نفر و در نوع عام آن بیش از 250 نفر میسر خواهد بود.

 • شراکت محدود

برای ثبت شرکت در ترکیه، اگر یک شریک دارید، می‌توانید اقدام به ثبت شرکت از نوع شراکت محدود کنید. در این حالت یک شریک فعال بوده و دارای مسئولیت نامحدود خواهد بود و شریک دیگر مسئولیت‌هایی محدود و به‌اندازه آورده خود خواهد داشت.

 • شرکت جمعی

برای تأسیس این دسته از شرکت‌ها نیاز به حداقل سرمایه نخواهید داشت. اساس کار این شرکت‌ها بر پایه دو سهامدار کل می‌گیرد که هر یک به‌طور مجزا شرکت را اداره می‌کنند.

 • شرکت تعاونی

برای تأسیس این دسته از شرکت‌ها دست‌کم به 7 عضو و شریک نیاز خواهید داشت.

انواع شرکت‌های قابل ثبت در ترکیه

سخن پایانی

برای ثبت شرکت در ترکیه گزینه‌های مختلفی پیش رودارید. دولت ترکیه برای سرمایه‌گذارانی که از طریق ثبت شرکت به بهبود وضعیت اقتصادی آن کمک می‌کنند، تسهیلات خوبی تدارک دیده است. ازجمله اینکه به آنان تابعیت ترکیه و پاسپورت آن را اعطا می‌کند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مرتبط 

شرایط خرید ملک در ترکیه

شرایط خرید ملک در ترکیه

موقعیت استراتژیک کشور ترکیه و رشد اقتصادی روزافزون آن موجب شده تا اغلب ایرانیان به سرمایه‌گذاری در این کشور علاقه‌مند شوند. ازآنجایی‌که خرید ملک موجب

سود سرمایه گذاری در ترکیه

سود سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد و توسعه‌یافته است که تلاش بسیاری برای جذب سرمایه دارد. تلاش دولت ترکیه در راستای جذب سرمایه تاکنون

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه یک روش تضمینی برای دریافت اقامت دائم ترکیه و دریافت پاسپورت معتبر آن است. ازآنجایی‌که کارآفرینان نقش ویژه‌ای در گردش چرخ