loader image

اجاره خانه در ترکیه

اجاره خانه در ترکیه یکی از اصلی‌ترین دغدغه افرادی است که تصمیم دارند به‌طور موقت و یا دائم در کشور ترکیه زندگی کنند. محبوبیت کشور ترکیه در ایران موجب شده تا امروزه بسیاری از افراد به زندگی در این منطقه فکر کنند. همچنین برای برخی مهاجرین که قصد زندگی در سایر کشورهای اروپایی را دارند، اقامت کوتاه‌مدت در ترکیه گزینه مناسبی خواهد بود. ازآنجایی‌که خرید خانه در ترکیه و یا اقامت در هتل برای تمام مهاجران ممکن و یا مقرون‌به‌صرفه نیست، اجاره خانه در ترکیه بهترین گزینه پیش روست.

نحوه اجاره خانه در ترکیه

اجاره خانه به شکل سالیانه و ماهیانه تفاوت‌های بسیاری دارند. برای افرادی که تصمیم به اقامت یک‌ساله در کشور ترکیه دارند، اجاره خانه در مناطق اروپایی ترکیه بهتر است. چراکه در 39 منطقه کشور ترکیه، بخش آسیایی تمایل زیادی به پذیرایی از توریست ندارد. شما می‌توانید در استانبول یک‌خانه را به شکل روزانه، ماهانه و سه‌ماهه و سالیانه اجاره کنید.

نکته حائز اهمیت در زمان اجاره خانه در ترکیه این است که در این کشور خانه به‌صورت تمام رهن اجاره داده نمی‌شود. بلکه در ابتدا مبلع اجاره یک ماه و در صورت مبله بودن خانه، اجاره دو ماه به شکل ودیعه و در اصطلاح دپوزیت دریافت می‌شود.

درصورتی‌که منزل استیجاری پس از تخلیه آسیب‌ندیده باشد، صاحب‌خانه مبلغ دپوزیت را به شما بازمی‌گرداند. در غیر این صورت این مبلغ برای تعمیر بخش‌های آسیب‌دیده اختصاص می‌یابد. اساساً دو روش رایج برای اجاره خانه در ترکیه وجود دارد.

  • آژانس املاک: برای پیدا کردن خانه از طریق آژانس لازم است با املاکی‌های مختلفی در ارتباط باشید. چراکه هر منطقه از ترکیه توسط تعدادی از مشاورین املاک پوشش داده می‌شود. هزینه مربوط به پیدا کردن مستأجر در آژانس املاک توسط صاحب‌خانه پرداخت می‌شود؛ اما کمیسیون آن را مستأجر پرداخت می‌کند.
  • اجاره از صاحب مالک: درروش دیگر شما می‌توانید خانه را به‌طور مستقیم از صاحب‌ملک اجاره کنید. ازآنجایی‌که هزینه آژانس‌های املاک ترکیه زیاد است، برخی از صاحب‌خانه‌ها تمایلی به استفاده از این روش ندارند. در عوض خود به‌طور مستقیم و با استفاده از روزنامه‌های محلی و یا اعلانات مستقیم در ملک، اقدام به اجاره ملک می‌کنند.

 

نحوه اجاره خانه در ترکیه

شرایط اجاره خانه در ترکیه

شرایط اجاره خانه در ترکیه با کشور ایران تفاوت‌های بسیاری دارد. لازم است پیش از اقدام به اجاره ملک، نسبت به این شرایط اطلاعات کافی داشته باشید. برخی از این شرایط که به‌طور عمومی در 39 منطقه ترکیه حاکم است، شامل موارد زیر می‌شود:

  1. اجاره هر خانه در تاریخ معین پرداخت می‌شود. حتی اگر تاریخ مقرر اواسط ماه باشد.
  2. در اجاره خانه‌های واقع در مجتمع‌های مسکونی، ممکن است صاحب‌خانه حکم تخلیه را درست در زمان عقد قرارداد بگیرد. ازآنجایی‌که شما مهاجر خارجی هستید، این کار به او اطمینان می‌دهد تا در صورت بروز هرگونه مشکل، به‌سرعت دستور تخلیه منزل خود را می‌دهد.
  3. افزایش اجاره خانه در ترکیه مطابق قانون انجام می‌شود. عموماً این افزایش نرخ حدود 10% میزان اجاره قبلی در نظر گرفته می‌شود.
  4. درصورتی‌که خانه به شکل مبله و رنگ‌شده تحویل شما شود، در هنگام تخلیه می‌بایست آن را رنگ‌شده تحویل دهید.
  5. اگر مایل به فسخ قرارداد باشید، می‌بایست آن را 2 ماه قبل به صاحب‌خانه خود اطلاع دهید. این موضوع در مورد صاحب‌خانه نیز صدق می‌کند.
  6. درصورتی‌که پیش از موعد اقدام به تخلیه خانه‌کنید، مبلغ دپوزیت به شما بازگردانده نمی‌شود.
  7. صاحب‌خانه نمی‌تواند بدون دلیل موجه دستور تخلیه منزل خود را بدهد.

هزینه اجاره خانه در ترکیه

همان‌طور که می‌دانید فاکتورهای بسیاری در قیمت نهایی اجاره خانه تأثیرگذار هستند؛ اما این‌طور که آمار و تحقیقات در مناطق مختلف ترکیه نشان می‌دهد، اجاره خانه در استانبول ماهیانه بیش از 1000 لیر است. قیمت اجاره در مناطق نوساز ترکیه بیش از بافت قدیمی آن است. همچنین خانه‌ها به شکل مبله و خالی اجاره داده می‌شوند که نوع مبله آن‌ها قیمت بیشتری دارد.

عوامل دیگری همچون شهرها، محله‌ها و همچنین ابعاد و مشخصات خانه در قیمت اجاره خانه در ترکیه تأثیرگذار هستند. برای مثال در مناطق اروپایی ترکیه، خانه‌های لوکس، برج‌های بلند، مراکز خرید بزرگ و امکانات رفاهی متعدد به چشم می‌خورد. همین عوامل موجب افزایش قیمت اجاره در این محله شده است.

شرایط اجاره خانه در ترکیه

سخن پایانی

اجاره خانه در ترکیه برای افرادی که بودجه کافی برای خرید خانه ندارد و یا به فکر یک اقامت کوتاه‌مدت هستند، گزینه بسیار مطلوبی است. شرایط اجاره ملک در این منطقه با کشور ایران تفاوت‌های بسیار دارد. فاکتورهای متعددی همچون متراژ خانه، مبله بودن و یا نبودن آن موجب نوسان قیمت اجاره در این کشور می‌شود. برای مثال نرخ اجاره در مناطق اروپایی ترکیه نسبت به منطقه آسیایی آن بسیار بیشتر است.

 

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مرتبط 

شرایط خرید ملک در ترکیه

شرایط خرید ملک در ترکیه

موقعیت استراتژیک کشور ترکیه و رشد اقتصادی روزافزون آن موجب شده تا اغلب ایرانیان به سرمایه‌گذاری در این کشور علاقه‌مند شوند. ازآنجایی‌که خرید ملک موجب

سود سرمایه گذاری در ترکیه

سود سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد و توسعه‌یافته است که تلاش بسیاری برای جذب سرمایه دارد. تلاش دولت ترکیه در راستای جذب سرمایه تاکنون

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه یک روش تضمینی برای دریافت اقامت دائم ترکیه و دریافت پاسپورت معتبر آن است. ازآنجایی‌که کارآفرینان نقش ویژه‌ای در گردش چرخ