loader image

آشنایی با سرمایه پذیری و شرایط آن

آشنایی با سرمایه پذیری و شرایط آن

بدون تردید هر کسب‌وکاری برای شروع به فعالیت نیاز به سرمایه‌گذاری دارد، ایده‌های بزرگ و موفقی ارائه می‌شود اما به دلیل کمبود سرمایه اولیه، به طور کامل کنار گذاشته می‌شوند. در این بین، افراد مبتدی و کسب‌وکارهای کوچک بیشتر آسیب می‌بینند. هرچند دریافت وام یکی از راه‌هایی است که به تأمین سرمایه اولیه کمک می‌کند، اما در صورت شکست پروژه خسارت‌های زیادی به ایده پرداز یا کارآفرین وارد خواهد شد.

یکی از راهکارهایی که امروزه در بازار و کسب‌وکارها رواج پیدا کرده سرمایه پذیری است. در روش سرمایه پذیری، شرکت و یا کارآفرین برای شروع یا ادامه فعالیت خود نیاز به سرمایه دارد و سرمایه‌گذار با در اختیار قرار دادن سرمایه به شرکت یا کارآفرین، بخشی از سهام و سود شرکت را دریافت می‌کند.

در سرمایه پذیری شخص حقیقی یا حقوقی که از سرمایه لازم برخوردار است، با بررسی شرایط شرکت و میزان سود و زیان فعالیت اقتصادی و پیش‌بینی آینده آن، در قالب یک قرارداد کاری سرمایه لازم را در اختیار سرمایه پذیر قرار می‌دهد.

سرمایه پذیری

انواع روش‌های سرمایه پذیری

1- سرمایه پذیری سهام محور

در این روش سرمایه پذیر بخشی از سهام شرکت یا پروژه‌ی اقتصادی را به نام شخص یا شرکت سرمایه‌گذار میزند و سرمایه‌گذار در سود به دست آمده شریک می‌شود.

2- سرمایه پذیری اهدا محور

در این روش سرمایه پذیر، سرمایه‌گذار را در موفقیت پروژه اقتصادی توجیه می‌کند و سرمایه‌گذار به دلایل فرهنگی، اقتصادی، هنری و یا برند سازی نام یا شرکت خود، به سرمایه‌گذاری در فعالیت اقتصادی می‌پردازد.

3- سرمایه پذیری بدهی محور

در این روش افراد برای به دست آوردن بهره مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند. البته میزان بهره مالی در این روش از بازار پولی کمتر است. در روش سرمایه پذیری بدهی محور نیاز به داشتن سفته و ضمانت‌های بالای بازار پول نیست.

4- سرمایه پذیری پاداش محور

در این روش افراد به منظور دریافت پاداش یا کالا، سرمایه را در اختیار سرمایه پذیر قرار می‌دهند. به عنوان مثال، نمونه‌هایی از محصولات و خدمات شرکت را به عنوان پاداش و جایزه دریافت می‌کنند.

ریسک‌پذیری

به‌طور کلی تمامی کسانی که در بازار تولید و کسب‌وکار مشغول به فعالیت هستند، افراد ریسک‌پذیری هستند. درجه ریسک سرمایه‌گذاران متفاوت است و می‌توان آن‌ها را در سه گروه ریسک‌پذیری بالا، ریسک‌پذیری متوسط و ریسک‌پذیری کم دسته‌بندی کرد.

بدون شک در اختیار قرار دادن منابع مالی به سرمایه پذیران خالی از ریسک نیست و همانند تمامی فعالیت‌های اقتصادی با در نظر گرفتن و رصد هدف مالی و پیش‌بینی آینده پروژه اقتصادی می‌توان یک سرمایه‌گذاری مطمئن انجام داد.

در حوزه سرمایه پذیری شرکت‌هایی هستند که به عنوان واسطه در بازار سرمایه حضور دارند و خدمات متنوعی در این زمینه ارائه می‌دهند. همچون: مشاوره سرمایه‌گذاری، فراهم کردن سرمایه برای شروع استارت آپ ها، کارگزاری، ارزیابی ریسک مالی، افزایش سرمایه، سرمایه‌گذاری در ملک و تأسیس شرکت، مشاوره برای ادغام و اکتساب شرکت‌ها و …

شرح وظایف شرکت‌های تأمین سرمایه در بند 18 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه 1384 مجلس شورای اسلامی، آورده شده است.

خدمات و نقش شرکت‌های تأمین سرمایه چیست؟

سه تا از مهم‌ترین خدماتی که شرکت‌های تأمین سرمایه به مشتریان خود ارائه می‌دهند شامل:

 1- تأمین مالی پروژه اقتصادی اعم از تأسیس شرکت، حوزه املاک و استارت آپ ها و…

2- مدیریت دارایی‌های شرکت

3- مشاوره در زمینه سرمایه‌گذاری

نقش شرکت تأمین سرمایه در تأمین مالی پروژه‌های اقتصادی

همان‌طور که پیش از این گفته شد، شرکت‌های تأمین سرمایه خدمات متنوعی را در رابطه با سرمایه پذیری ارائه می‌دهند. یکی از این خدمات تأمین نیاز مالی شرکت‌ها، استارت آپ ها، پروژه‌های ساختمانی و … است. به این صورت که اگر شخص یا گروهی به دنبال فراهم کردن سرمایه اولیه برای شروع فعالیت اقتصادی خود باشند، می‌توانند از خدمات شرکت‌های تأمین سرمایه بهره‌مند شوند. در مجموع می‌توان گفت این شرکت‌ها نقش مهمی در جذب و تأمین سرمایه اولیه، هدایت آن به سمت فعالیت‌های مولد اقتصادی و موفقیت پروژه دارند.

نقش شرکت تأمین‌کننده سرمایه در مدیریت دارایی‌ها

یکی از خدماتی که شرکت‌های تأمین سرمایه ارائه می‌دهند، مدریت دارایی‌های شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. این شرکت‌ها با داشتن دانش، تجربه و متخصصین حوزه بازارهای مالی می‌توانند مدیریت دارایی شرکت‌ها و صندوق‌ها را به دست گیرند و با توجه به استراتژی‌های مالی متنوعی که دارند، می‌توانند پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها با کمترین هزینه انجام دهند.

نقش شرکت تأمین سرمایه در مشاوره مالی

شرکت‌هایی که در زمینه سرمایه پذیری فعالیت می‌کنند تخصص و مهارت‌هایی دارند که ارائه مشاوره‌های مالی یکی دیگر از آن‌هاست. افراد برای تأسیس شرکت یا شروع پروژه‌های ساختمانی و استارت آپ ها و … می‌توانند با بهره‌مندی از خدمات مشاوره‌ی مالی در مسیر درستی قرار گیرند تا بتوانند قیمت‌گذاری مناسبی روی سهام خود داشته باشند و به حداکثر سود برسند.

مشاوران متخصص می‌توانند در مسیر طولانی اقتصادی در کنار شرکت‌ها و فعالان اقتصادی باشند و منابع مالی و امور سرمایه‌گذاری آن‌ها را مدیریت کنند تا بیشترین بازدهی مالی را به دست آورند. این موضوع به پیشرفت و توسعه بازار مالی کمک بسزایی خواهد کرد.

 

فعالیت‌ها و خدماتی که شرکت‌های تأمین سرمایه در حوزه سرمایه پذیری ارائه می‌دهند بیشتر از مواردی است که عنوان شد و این شرکت‌ها با استفاده از دانش و تکنولوژی اطلاعات، خدمات متنوعی را به متقاضیان سرمایه پذیری ارائه می‌دهند و نقش مهمی را در توسعه و موفقیت پروژه‌های اقتصادی ایفا می‌کنند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مرتبط 

شرایط خرید ملک در ترکیه

شرایط خرید ملک در ترکیه

موقعیت استراتژیک کشور ترکیه و رشد اقتصادی روزافزون آن موجب شده تا اغلب ایرانیان به سرمایه‌گذاری در این کشور علاقه‌مند شوند. ازآنجایی‌که خرید ملک موجب

سود سرمایه گذاری در ترکیه

سود سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای رو به رشد و توسعه‌یافته است که تلاش بسیاری برای جذب سرمایه دارد. تلاش دولت ترکیه در راستای جذب سرمایه تاکنون

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه

کار آفرینی در ترکیه یک روش تضمینی برای دریافت اقامت دائم ترکیه و دریافت پاسپورت معتبر آن است. ازآنجایی‌که کارآفرینان نقش ویژه‌ای در گردش چرخ